Koparki graficzne AMD

Koparki kryptowalut oparte na kartach graficznych ze stajni “czerwonych” (czerwone logo firmy AMD). Najbardziej popularne koparki opierają się na 6, 8 lub 13 kartach. Wyjątkowo zdarzają się koparki z aż 19! kartami AMD. Najpopularniejsze obecnie koparki to:

  • Koparki AMD oparte na kartach rx570/580 z pamięcią 4 lub 8 gb
  • Koparki AMD oparte na kartach rx470/480 z pamięcia 4 lub 8 gb
  • Koparki AMD oparte na kartach VEGA 56 lub 64 z 8 gb pamięci
  • Koparki starsze typu AMD r280/290/380/390/x z 4-8 gb pamięci

Koparki starsze nie są preferowane z uwagi na zbyt duże zużycie prądu. Koparki oparty na modelach rx470/480 obecnie są wycofane ze sprzedaży detalicznej. Oferty sprzedaży tego sprzętu pojawiają się na grupach fb i portalach aukcyjnych. Są to karty używane i na pewno mocno wyeksploatowane.

Na chwilę obecną najmocniejsze ale też najdroższe są karty VEGA. Doskonałe we wszystkich algorytmach Cryptonight oraz dobre w algorytmie ethash. Polecane w przypadku braku miejsca (w algorytmie CN 13 kart vega = ok 23 kart rx570)

Najbardziej ekonomiczne (prędkość vs. cena zakupu) są koparki kryptowalut oparte na kartach rx 570/580. Istotnym elementem przy wyborze jest ich pamięć. Obecnie NIE POLECAM kupowania kart z pamięcią 4 gb. Algorytm ethash wkrótce przekroczy 4 gb pamięci i karty w przypadku tego algorytmu będą bezużyteczne. Ponadto algorytm Cryptonight jest wydajniejszy w przypadku posiadania 8 gb pamięci.

W przypadku posiadania 6, 8 lub 13 kart ich moc mnoży się razy ilość. Posiadanie większych ilości kart w jednym “zestawie” ułatwia ich zarządzanie i konfigurowanie. Minusem jest sytuacja gdzie wadliwie skonfigurowany program lub uszkodzony sprzęt powoduje “reset” lub wyłączenie kopania. Tracimy wtedy moc ze wszystkich kart.

Wniosek?

Najlepszy wybór moc wydobycia vs cena zakupu – karty rx570/580 z 8 gb pamięci ram.

Najlepszy wybór pod kątem ilości kart i miejsca – karty VEGA 64

koparki kryptowalut – informacje ogólne